Om alla kontor i licensen ska ha Bopedia som tjänst är det enklast att aktivera Bopedia utan att markera kontorskoppling.
Om kontorskoppling markeras behöver varje kontorsadministratör aktivera tjänsten separat för sitt kontor.
Om kontorskoppling markeras behöver varje kontorsadministratör aktivera tjänsten separat för sitt kontor.
Gör så här:
- Klicka på ditt namn uppe i högra hörnet.
- Välj Företagsinställningar.

- Skrolla ner till Tjänster.
- Klicka på den blå knappen längst ut till höger +Leverantörstjänster.

- Välj Bopedia – steg 1 av 2 och klicka på plustecknet.

- Klicka på Spara nere i högra hörnet.
Kom ihåg: bocka ej i kontorskoppling.
Om kontorskoppling markeras behöver respektive kontorsadministratör aktivera tjänsten separat för sitt kontor för att tjänsten ska bli aktiverad och tillgänglig.
Aktivera sedan Bopedia steg 2 av 2 på samma sätt.
När båda stegen är genomförda ska tjänsterna vara aktiverade och grönmarkerade.
Obs: Om du ändå väljer att markera kontorskoppling kan du dela länken nedan vidare till respektive kontorsadministratör så att de kan aktivera Bopedia i fliken Tjänster i deras Kontorsinställningar:
https://support.mspecs.se/support/solutions/articles/13000105329-aktivera-bopedia-kontorsinst%C3%A4llningar-